انرژی خورشیدی چیست؟

خورشید گویی آتشینی است که وزن آن330 برابر وزن زمینی است که خود معادل 6600 ترلیون تن است و از گازهایی نظیر هیدروژن (۸/۸۶ درصد) هلیوم (۳ درصد) و ۶۳ عنصر دیگر که مهم‌ترین آنهااکسیژن، کربن، نئون و نیتروژن است تشکیل شده ‌است و در هر ثانیه ۲/۴ میلیون تن از جرم خورشید به انرژی تبدیل می ‌شود. میزان دما در مرکز خورشید حدود ۱۰ تا ۱۴ میلیون درجه سانتیگراد می ‌باشد که از سطح آن با حرارتی نزدیک به ۵۶۰۰ درجه و به صورت امواج الکترو مغناطیسی در فضا منتشر می ‌شود. زمین در فاصله ۱۵۰ میلیون کیلومتری خورشید واقع است و ۸ دقیقه و ۱۸ ثانیه طول می ‌کشد تا نور خورشید به زمین برسد. بنابراین سهم زمین در دریافت انرژی از خورشید میزان کمی از کل انرژی تابشی آن می ‌باشد. که از جمله نتایج همین انرژی دریافتی تولید سوخت های فسیلی ذخیره شده در زمین، انرژی های باد، آبشار، امواج دریاها و بسیاری موارد دیگر می‌ باشد. انرژی خورشید به طور مستقیم یا غیر مستقیم می ‌تواند به دیگر اشکال انرژی تبدیل شود، همانند گرما و الکتریسیته و ... .

تولید الکتریسیته از خورشید

صفحات خورشیدی، از ترکیبات نیمه هادی ساخته شده اند که وظیفه آن ها تبدیل انرژی نورانی خورشید به انرژی الکتریکی می باشد. این صفحات با نام فتوولتائیک (PhotoVoltaic) یا سولار (Solar) شناخته می شوند. صفحات فتوولتائیک (PhotoVoltaic) از نظر تکنولوژی به 3 دسته تقسیم بندی می شوند. صفحات فتوولتائیک پلی کریستال (Photovoltaic Polycrystalline Panels)، صفحات فتوولتائیک مونوکریستال (Photovoltaic Monocrystalline Panels) و صفحات فتوولتائیک نواری (Thin Film).

سلول خورشیدی یا صفحه خورشیدی چیست

از کنار هم قرار دادن تعدادی سلول خورشیدی (PV Cell) یک ماژول خورشیدی (PV Module) ساخته می شود. از قرار دادن چند ماژول خورشیدی (PV Module) در کنار هم یک صفحه خورشیدی (PV Panel) ساخته می شود که عموما در مصارف بزرگ ردیف های زیادی از صفحه خورشیدی (PV Panel) در کنار هم قرار می گیرند و یک سری خورشیدی (PV Array) تشکیل می دهند.

انواع سیستم های خورشیدی قابل اجرا

سیستم های خورشیدی بر اساس نحوه استفاده به دو دسته متصل به شبکه (On Grid) و مستقل از شبکه (Off Grid) تقسیم بندی می شوند.

دسته اول (On Grid) بیشتر در مناطق شهری و نزدیک به شبکه برق استفاده می شود. از مزایای آن کاهش مصرف برق بوده و می تواند نیاز به انرژی را تا حد قابل قبولی در ساعات روز برآورده کند.

دسته دوم (Off Grid) بیشتر در مناطق دور از شهر یا دور از شبکه برق کاربرد داشته و به طور کاملا مستقل در طول شبانه روز وظیفه تامین برق را بر عهده دارد.

شرکت سیمرغ هوشمند انرژی دوستدار محیط زیست بوده و با ایده مدیریت انرژی و درست مصرف کردن انرژی اقدام به حضور در صنعت برق کشور نمود و با تشکیل تیمی علمی قوی در ضمینه تولید انرژی پاک آمادگی لازم را در جهت طراحی و اجرای سیستم های خورشیدی با قابلیت اطمینان بالا در حوزه های صنعتی و کشاورزی وخانگی اعلام می دارد از آنجایی که رفاقت و جلب رضایت مشتریان اولویت اول کاری خود می داند کلیه خدمات خود را تا زمان قرار داد بصورت کامل گارانتی و پشتیبانی می کند