هوشمندسازی منازل، ویلاها و مدارس

در سیستم مدیریت ساختمان بسیاری از اعمالی که ساکنین از روی عادت و بصورت غیر ارادی انجام می دهند توسط سیستم های هوشمند اصلاح شده و با توجه به نیاز و تنظیمات انجام شده فرامین را صادر می گردد که باعث صرفه جویی در زمان و هزینه شده و بعلاوه باعث کاهش مصرف انرژی، کاهش هزینه های انرژی شده و از طرفی باعث کاهش خطاپذیری و افزایش اثربخشی سیستم را به دنبال دارد . با استفاده از انواع سنسورها در داخل و خارج ساختمان و با بکارگیری از سیستم پایش و کنترل ساختمان ویلاها گروه صنعتی سیمرغ هوشمندانرژی بصورت لحظه ای تمامی پارامترهای آسایشی و امنیتی را، کنترل و در اختیار داشته و از آنها در جهت رسیدن به شرایط ایده آل بهره می گیرد. برای این منظور، نیاز به تجهیزات سخت افزاری و نرم افزاری خاص می باشد که با گرد آوری اطلاعات محیطی و انتقال داده ها به سیستم مرکزی، روند کنترل و مدیریت ساختمان انجام و اجرا می گردد.

اجزای سیستم مدیریت ساختمان و ویلاها

در ساختمان ها و ویلاهای هوشمند با استفاده از سیستم خودکار کنترل روشنایی ، کنترل آبیاری ،کنترل سیستم سرمایش و گرمایش، کنترل دوربین های مدار بسته، کنترل درها پرده ها و سایبان ها ، کنترل وضعیت های اضطراری همچون آتش سوزی و بسیاری از پارامترهای کنترلی هوشمند دیگر، مصرف انرژی به نحو چشمگیری کاهش می یابد .ساختمان و ویلاها هوشمند، ساختمانی است که مجهز به یک زیرساختار ارتباطاتی قوی بود که می تواند به صورت مستمر نسبت به وضعیت های متغیر محیط عکس العمل نشان داده و خود را با آنها وفق دهد و همچنین به ساکنین ساختمان این اجازه را می دهد که از منابع موجود به صورت موثرتری استفاده کرده و امنیت و آسایش آنها را افزایش دهد

کنترل آبیاری

در کارهاى کشاورزى سیستم‌هاى آبیارى براى این طراحى و اجراء مى‌شوند که آب مورد نیاز زراعت را در زمان معین در اختیار گیاه قرار دهند.

کنترل روشنایی

کنترل روشنایی ساختمان هوشمند می تواند به صورت مجموعه ای از سیستم های سخت افزاری و نرم افزاری تعریف شود که طبق دستورالعمل های مشخص و بر اساس میزان سطح روشنایی خارجی و میزان روشنایی محیط داخلی پاسخ مناسبی به شرایط موجود می دهند

کنترل سیستم های سرمایش و گرمایش

با تنظیم دمای محیط در موقعیت و ساعات مختلف و با برنامه ریزی دقیق محیطی آرام و دلپذیر را بوجود آورد. بطور مثال می توان حالات مختلف دمایی را برای خواب، میهمانی، صرف غذا، مسافرت، جلسات، ورزش و... تعریف کرد که بصورت خودکار و در ساعات تعریف شده اعمال گردند.کنترل سیستمهای سرمایش و گرمایش اگر با تنظیم دمای محیط در موقعیت و ساعات مختلف همراه گردد می تواند ضمن صرفه جویی مناسب در هزینه های انرژی راحتی و آسایش بسیاری را با خود به دنبال داشته باشد.

کنترل پرده و سایبان

کنترل پرده و سایبان برای تنظیم زوایای پرده ها استفاده میشود تا میزان روشنایی منزل به اندازه کافی بوده و نور مناسب وارد خانه خواهد شد بنابراین میزان انرژی مصرفی نیز کاهش خواهد یافت و در حالت های اضطراری مانند هنگام باد و باران شدید ، با بستن سایه بان ها و پرده ها از پنجره ها محافظت می شود.

دوربین مدار بسته هوشمند در ساختمان ها و ویلاهای هوشمند

دوربین مدار بسته هوشمند امکانات فراوان امنیتی را فراهم خواهد نمود. در یک مکان هوشمند ، نحوه ی عملکرد یک دوربین مدار بسته در یک مکان هوشمند به نحوی است که می توانید در تمامی طول شبانه روز امنیت خانه خود را از همه جهت کنترل کند. چنانچه بخواهیم به صورت ساده بیان کنیم، دوربین های مدار بسته ، نگهبان خانه و دارایی های شما هستند. آن ها چیز هایی را که می بینند بر روی دستگاهی خاص موسوم به DVR  ضبط می کنند تا شما بتوانید هر زمانی که خواستید، تصاویر ضبط شده را مرور کنید و تصاویری که مورد نیاز شماست را از آن استخراج کنید. برخی مدل های دوربین مدار بسته هوشمند ، دارای قابلیت های انتقال صدای دو طرفه هستند. این یعنی این که شما می توانید از طریق این دوربین ها، به صدای محل نصب دوربین گوش دهید و یا این که با شخصی در محل نصب دوربین صحبت کنید. زمانی که این نوع دوربین ها به اینترنت متصل شوند، شما می توانید تصاویر را از راه دور و از هر کجای دنیا از طریق تلفن همراه خود تماشا کنید. این گونه تجهیزات و سیستم ها، راهی بسیار مناسب برای بهبود و ارتقای سیستم های امنیتی و حفاظتی خانه های شما هستند. در صورتی که سیستم امنیتی خانه شما فعال شود و آژیر شروع به صدا کند و برای شما پیامکی ارسال شود، شما می توانید از طریق دوربین های مدار بسته چک کنید که آیا واقعا کسی وارد خانه شده است و یا این که سیستم امنیتی به اشتباه آلارم داده است. با این کار، شما می توانید درصورت نیاز و در صورتی که واقعا شخصی به صورت غیر مجاز وارد خانه شما شد، به پلیس خبر بدهید.

سيستم هاي اعلام حريق

آتش سوزی یا حریق یکی از زیان بار ترین حوادث در کمین انسان می باشد و همواره سعی شده تا با روش هایی ضمن کاهش احتمال آتش سوزی، صدمات و خسارات ناشی از بروز این حادثه را به حداقل رساند. به همین جهت از سال ها پيش دركشورهاي پیشرفته نصب سيستم هاي اعلام حريق در ساختمان ها يكي از استانداردهایی است كه شركت هاي ساختماني ملزم به رعايت آن مي باشند. در ساختمان هوشمند علاوه بر امکان اعلام حریق، نشت گاز و یا نشت آب، می توان با يكپارچه سازی این تجهیزات با سایر تجهيزات هوشمند نصب شده در ساختمان امکانات ویژه ای را فراهم آورد. براي مثال سيستم اعلام حريق تحت كنترل خانه هوشمند میتواند در هنگام بروز حادثه علاوه بر اعلام هشدار، روشنائي و تهويه راهروها و مسيرهاي خروج را فعال نموده و مسیر را برای خروج امن از ساختمان آماده نماید. ضمناً با بستن خودکار شیر اصلی گاز، و همچنین قطع آب، بطور همزمان از طریق خط تلفن متصل به سیستم هوشمند با مراكز امداد رسانی مثل آتش نشاني، اورژانس و پليس تماس گرفته و ضمن اعلام وقوع اتش سوزي آدرس ساختمان را نيز به اطلاع آن ها برساند تا آسيب و تلفات احتمالي به حداقل برسد.

کنترل و هوشمندسازی استخر، سونا و جکوزی

ساختمان هایی که مجهز به استخر ، سونا و جکوزی هستند به سیستم مدیریت هوشمند آن هم نیاز دارند. کنترل کیفیت و سلامت آب، کنترل سطح آب، کنترل دمای آب، تخلیه و پر نمودن استخر، نورپردازی داخلی استخر و … از مواردی هستند که با هوشمند سازی قابل کنترل می باشند. با هوشمند سازی محیط استخر، کلید های برق 220 حذف می شوند که این مطلب باعث جلوگیری از خطر برق گرفتگی می شود. تمام کلید های موجود در فضای استخر فاقد هر گونه خطر و یا خرابی می شود. از مزایای دیگر استفاده از سیستم هوشمند در محیط استخر می توان صرفه جویی در زمان و انرژی را مثال زد. فرض کنید برای استفاده از استخر، سونا و جکوزی، چه مقدار زمان لازم هست تا استخر پر شود و آب آن به دمای مناسب برسد و یا اینکه حضور شما برای پر کردن و کنترل سلامت آب الزامیست ولی با داشتن سیستم هوشمند تمام اینکارها به صورت خودکار و از راه دور قابل انجام می شود.