چرا اتوماسیون و هوشمندسازی برای گلخانه ها ، مزارع و باغ ها ضروری است؟

هدف اصلی سیستم های اتوماسیون و کنترل هوشمند رسیدن به اهداف ایمنی و امنیتی و بهینه سازی مصرف انرژی و رسیدن به محصولی با کیفیت می باشد. متاسفانه به اشتباه این باور پدید آمده است که هدف از هوشمند سازی این است فقط به کمک ریموت کنترل یا رایانه بتوانیم مکان را کنترل کنیم، این در حالی است که امروزه با تکنولوژی پیشرفته سیستم های کنترل، هوشمند سازی عملکرد تجهیزات و افزودن بسیاری قابلیت های مفید و قابل توجه، به راحتی و با کمترین هزینه قابل اجرا می باشد. در واقع خواستگاه تفکر پیاده سازی اتوماسیون در گلخانه ها ، مزارع و باغ ها جلوگیری از بروز خطرات و آسیب هایی و خسارت هایی است که انسان به دلیل مشکلاتی از قبیل مشغله های ذهنی، کمبود فرصت و یا حتی گاهی راحت طلبی، طی قرن ها نتوانسته با آن مقابله کند. همه ساله شمار بسیاری از مالکان گلخانه ها ، مزارع و باغ ها دستخوش سرقت و یا طعمه حریق و یا حتی تلف شدن محصولات وسرمایه های آنها شده اند. بسیاری از خسارت ها بر اثر افزایش یا کاهش دما و رطوبت، وقوع طوفان و بادهای شدید، نور نامناسب، نشت گاز، سرقت و ... بوده که تمامی این موارد با استفاده از سیستم پایش و کنترل هوشمند گروه صنعتی سیمرغ هوشمند انرژی قابل پایش و کنترل می باشد تا از بروز مشکلات یاد شده جلو گیری شده و محصولی با کیفیت و سودی سرشار آید مالکان گلخانه ها ، مزارع و باغ ها شود.

چگونه مالکان ، گلخانه ها ، مزارع و باغ های خود را اتوماسیون کنند؟

1- تهویه

به معنای نصب پنجره در سقف یا اطراف گلخانه به منظور ارتباط هوای داخل و خارج گلخانه است که انواع آن عبارت اند از تهویه زمستانی ، تهویه با فن ، تهویه طبیعی ، تهویه تابستانی. تهویه اتوماتیک باعث کاهش هزینه کارگری، تهویه یکنواخت و ثابت نگهداشتن دما برای رشد و نمو گیاهان می‌شود. دستگاه تهویه در محلی نصب می‌شود که اختلاف سطح کافی با بلندترین ارتفاع گیاهان داشته باشد، تا گیاهان در معرض مستقیم جریان هوا قرار نگیرد. دستگاه تهویه باید در خلاف جهت باد غالب نصب شود.

2 - رطوبت:

رطوبت داخل گلخانه با توجه به نقش آن درافزایش کمیت و کیفیت محصول و کنترل آفات و بیماری ها ، باید به نحو ‏مقتضی در حد بهینه کنترل گردد و بهترین میزان رطوبت نسبی در گلخانه ها حدود 75% می باشد ، رطوبت ‏نسبی کمتر از 60% توأم با دمای بیشتر از 25 درجه سانتی گراد ، منجر به ریزش غنچه ها و میوه ها می گردد . ‏اگر رطوبت نسبی بالاتر از 75% و دما کمتر از 25 درجه سانتیگراد باشد بیماریهای قارچی افزایش می یابد . ‏بنابراین استفاده از دستگاه رطوبت سنج الزامی است‎

3 - دما :

3-1 گرم کردن:

چون گلخانه در زمستان قادر نیست که تمامی گرمای مورد نیاز خود را از طریق نور خورشید تامین کند بنابراین نیاز گلخانه به گرما می بایست از طریق مختلف فراهم شود سیستم های گرمایی که برای گرم کردن گلخانه ها مورد استفاده قرار می گیرند باید دارای خصوصیاتی از قبیل 1- امکان تامین حرارت مورد نیاز در سرد ترین شب سال را داشته باشد 2- حرارت را در سر تا سر گلخانه به طور یکنواخت پخش کند که باعث کاهش بیماری ها , رشد مناسب گیاهان و افزایش کارایی آنها شود .

3-2 خنک کردن :

خنک کردن گلخانه بسیار سخت تر و پر هزینه تر از گرم کردن آن می باشد . در تابستان هوای داخل گلخانه اغلب 11 درجه سانتی گراد و بیشتر از دمای محیط بیرون است اثرات زیان بار دمای بالا عبارتند از : عدم استحکام ساقه ,کاهش اندازه گل , تاخیر در گلدهی و مرگ جوانه . خنک کردن به منظور جلوگیری از نفوذ تابش های زیاد آفتاب در تابستان صورت می گیرد . روش های خنک کردن عبارتند از : 1- سایه دادن 2- رنگ آمیزی پوشش گلخانه 3- سایه دادن با آب آهک 4- روش تبخیری پوشال و پنکه.

4- نور‎ ‎:

با توجه به نقش تعیین کننده نور در فتوسنتز گیاه و تأمین بخشی از دمای گلخانه ، تنظیم نور (شدت ، تابش و نوع ‏منبع روشنائی) درون گلخانه با درنظر گرفتن نوع محصول و اقلیم منطقه صورت می گیرد . لازم به ذکر است که ‏شدت نوری لازم برای گیاهان گلخانه ای بین 10000 تا 70000 لوکس می باشد و استفاده از دستگاه نورسنج ، ‏لوکس متر در گلخانه ها با توجه به شرایط اقلیمی منطقه (ابرناکی) الزامی است


5- سیستم‌های آبیارى :

یک سیستم آبیارى از اجزاء مختلفى تشکیل شده است که باید به‌صورت هماهنگ کار کنند تا هدف از اجراء سیستم را تأمین نمایند. در کارهاى کشاورزى سیستم‌هاى آبیارى براى این طراحى و اجراء مى‌شوند که آب مورد نیاز زراعت را در زمان معین در اختیار گیاه قرار دهند.

6- سیستم خطر:

اکثر اوقات به دلیل حجم زیاد کار، گلخانه ها ، مزارع و باغات از خرابی برخی سیستم های خود بی اطلاع می ماند اما با استفاده از سیستم پایش و کنترل هوشمند می توان کوچک ترین خرابی سیستم را به دستگاه انتقال داده و آژیر خطر را راه بیاندازد و به صورت آنلاین روی تلفن همراه مالک نمایش دهد و مالک را از خرابی های سیستم های سالن با خبر سازد تا در اسرع وقت آن را تعمیر کند.

7- مانیتورینگ آنلاین سالن:

مشاهده سالن از راه دور بسیار کمک می کند به بررسی وضعیت گلخانه ها ، مزارع و باغ که بعنوان مثال تشخیص آنکه در سالن وضعیت رشد گیاه چگونه است و یا آنکه تحرک و یا رفت آمدها در گلخانه به چه صورت است .

چرا سیمرغ هوشمند انرژی؟

شرکت سیمرغ هوشمند انرژی با بهروری از روش های نوین روز دنیا در انجام سیستم های کنترلی، کادری با تجربه در زمینه های کنترلی به همراه مشاوران خود در زمینه های مختلف اعم از گلخانه ها، مزارع و باغ، مرغداری و .... می تواند هرآنچه که شما نیاز دارید را اتوماسیون کرده و آسودگی و راحتی را برای شما به ارمغان بیاورد. تمام تلاش ما این است که بهترین کار را به همراه با کیفیت ترین محصولات برای شما انجام دهیم بدین وسیله تیم ما تمامی آمادگی را دارد تا در هر کجای ایران اتوماسیون را برای شما با بهترین کیفیت طراحی و سپس آن را نصب کنند.